כל מה שצריך לדעת על ייפוי כוח

מהו ייפוי כוח ולשם מה נועד? ייפוי כוח הוא מסמך משפטי המייפה את כוחו של אדם מסוים, כך שהוא יקבל הרשאה לפעול בשמו של אדם אחר בעניינים מסוימים. אישור החתימה על ייפוי כוח מטעם נוטריון, נועד כדי למנוע מהצדדים (מיופה הכוח בעיקר) להשתמש במסמך בדרך שלא סוכמה מראש. אלי ביבי עו"ד נוטריון מסביר כל מה שצריך לדעת על המסמך הכי מוכר ושמיש בישראל:

מהו ייפוי כוח נוטריוני?

חשוב לפתוח ולומר, שאין חובה חוקית לבצע חתימה על ייפוי כוח בפני עורך דין נוטריון, כאשר הצורך הוא במתן ייפוי כוח של אדם פרטי, הנוגע לביצוע פעולה מאוד ספציפית. ייפוי הכוח הנוטריוני נכון למקרים שבהם נדרש ייפוי כוח כללי – מסמך המספק הרשאה רחבה לביצוע מספר גדול של פעולות בשם מייפה הכוח, ייפוי כוח תאגיד או ייפוי כוח לביצוע עסקת מקרקעין – צעד כלכלי קריטי עבור שני הצדדים. במקרה של הסוג האחרון, מכונה המסמך ייפוי כוח בלתי חוזר ועל המשמעויות שלו אפרט מיד.
תפקידו של הנוטריון הוא לערוך את ייפוי הכוח שמובא בפניו ולאמת את חתימות שני הצדדים עליו ובנוכחותם. על הנוטריון לוודא טרם החתימה כי הצדדים מבינים היטב את משמעות חתימתם על המסמך וכי שניהם מבצעים זאת בצלילות מוחלטת וללא הפעלת לחצים או מניפולציות מצד מעורבים נוספים או מצדו של החותם הנוסף. אם מתעורר ספק או חשד לגבי מי מהצדדים או כוונותיו, לא יאשר הנוטריון את המסמך.

מהו ייפוי כוח בלתי חוזר?​

כאשר מוענק ייפוי כוח לצד שלישי, הוא יישאר בתוקף ולא יהיה ניתן לביטול. ייפוי כוח בלתי חוזר נפוץ בעסקאות נדל"ן, כאשר הקונה או המוכר מייפים את כוחו של אדם אחר על מנת לבצע מטעמם את העסקה והעברת הזכויות. המסמך נחתם מול נוטריון בלבד ולא ניתן לבטלו, אלא אם תינתן החלטה משפטית חריגה.

נשמח להיות בקשר

מהו ייפוי כוח תאגיד?

זהו ייפוי כוח שחברה או תאגיד מעניקים לצד שלישי, על מנת שיבצע פעולות בשמם או עבורם. ייפוי כוח תאגיד נפוץ בדרך כלל כאשר שוכרת החברה עורך דין לייצוג וטיפול בענייניה, בעסקאות מקרקעין, בביצוע העברת בעלות על רכב וכד'. לא רק חברות מסחריות נכנסות לקטגוריה זו, אלא גם כל התארגנות, אגודה ועמותה.

מהו ייפוי כוח של אדם פרטי?

ייפוי כוח של אדם פרטי הוא האצלה או העברת סמכויות מאדם אחד לאחר עבור פעולה בנושא ספציפי בלבד כמו: ביצוע פעולה בנקאית, העברת בעלות על רכב, העברת טסט, חתימה על ביטוח וכד'. סוג זה של ייפוי כוח איננו מחייב אישור נוטריוני ולמעשה בחלק גדול מהמקרים אף איננו מחייב בפורמט או תדפיס פורמלי כלשהו.
זקוקים לשירותי נוטריון? אנחנו כאן עבורכם. אלי ביבי עו"ד נוטריון מספק קשת רחבה של שירותים נוטריונים ומבצע זאת מתוך עשרות שנות ניסיון ומומחיות. עורך הדין ומשרדו נחשבים לבולטים בתחומי המשפט האזרחי, החוזי והמקרקעין ויוכלו לסייע לכם בכל סוגיה משפטית בתחומים אלה ובתחומים סמוכים, לרבות מתן אישורי ייפוי כוח לסוגיהם השונים.

עורך דין נוטריון - אלי ביבי - אייקון חץ
050-600-0601 דילוג לתוכן