ייפוי כוח בלתי חוזר

החוק קובע כי על כל עסקת מקרקעין בישראל להיות מעוגנת במסמך ייפוי כוח בלתי חוזר, שנועד לקבוע ולהסדיר את זכויותיהם של הקונים – הבעלים החדשים בנכס. מעבר לכך, באפשרותם של כל אדם או חברה, להעניק ייפוי כוח בלתי חוזר לנציגים מטעמם, שיבצעו פעולות תחת שם חברה או בשם אדם מול גופים, רשויות וערכאות שיפוטיות, לרבות קנייה ומכירת מקרקעין.

דוגמאות למצב המחייב שירות ייפוי כוח בלתי חוזר

לייפוי הכוח הבלתי חוזר יש מטרה אחת חשובה – עליו לשמור ולהגן על הזכויות של מיופה הכוח, ולא רק של מייפה כוחו. זאת להבדיל מסוגים אחרים כמו ייפוי כוח כללי למשל, שנועדו לשמור על הזכויות של מייפה הכוח בלבד. לשם המחשה ניקח מצב שבו עורך דין מספק שירות ייפוי כוח בלתי חוזר לטובת עסקת מקרקעין, לעומת אדם שממנה אדם אחר לאסוף חבילה עבורו מהדואר (ובעבור זאת יצטרך להצטייד במסמך ייפוי כוח לדואר שיכול להיכתב גם בכתב יד). המחויבות לעסקת המקרקעין על כל המשתמע מכך, לרבות הדיוקים המשפטיים בנוגע לתנאי העברת התשלום או תשלומי המיסים, שונים לחלוטין מכלל המחויבויות או התנאים שישלחו אדם בשמכם אל הדואר. גם כאשר מדובר ביצירת ייפוי כוח של תאגיד קיימת משמעות רבה וכבדת משקל. החברה שולחת מי מטעמה על מנת לבצע פעולות ועסקאות ומצפה לאחריות אישית גבוהה, מקצועיות (כאשר מדובר בגורם מקצועי כלשהו כמו עורך דין, סוכן ביטוח, רואה חשבון וכד'), אמינות, שקיפות ומסירות.

ייפוי כוח של תאגיד או אדם פרטי: האם ניתן לבטל אותם?

ייפוי כוח בלתי חוזר כאמור הוא מסמך ללא תאריך תפוגה וללא יכולת לבטל אותו, אלא בתנאי שבו מיופה הכוח יסכים לכך בעצמו, או כאשר בית המשפט מורה על כך מסיבה מסוימת. אם למשל ניתן לעובד תאגיד מסוים, ייפוי כוח של תאגיד על מנת לבצע פעולה עסקית כלשהי והעובד סרח, ייתכן ובית המשפט ישתכנע לבטל את המסמך בכפוף להוכחות.
תוקפו של ייפוי הכוח יבוטל רק במצבי קיצון כמו פטירתו של מייפה הכוח, או כאשר מצבו הנפשי-פסיכולוגי מתערער. סייג לכך מתרחש במצבים של העברת בעלות על נכסים במסגרת עסקאות מקרקעין, בהן ייפוי הכוח בכל מקרה לא יושפע ממצבו הנפשי או הפיזי של המייפה.

ייפוי כוח לדואר – תנאים שכדאי להכיר

כאשר ממנים אדם כדי לאסוף דברי דואר רשום או חבילות מהדואר, יש להעניק לו ייפוי כוח לדואר. כתנאי עליו להיות מעל 16 שנים ולהציג את תעודת הזהות שלו ושל הנמען וכמובן מסמך ייפוי כוח בלתי חוזר. בעלי עסקים למשל, נוהגים למנות נציג לטווח ארוך (מעל שנה) הפועל תחת שם חברה ולקבל לכך אישור מראש ממנהל הדואר.

מהו ההבדל בין ייפוי כוח כללי לייפוי כוח בלתי חוזר?

חולים, קשישים, בעלי שהות ארוכה בחו"ל ועוד, יוכלו לערוך ייפוי כוח כללי במשרדי הנוטריון על מנת שאדם אחר יסייע להם בניהול ענייניהם. ייפוי כוח כללי מאפשר לבצע מספר פעולות ולא רק פעולה אחת ספציפית מאוד, כשם שקובע ייפוי כוח בלתי חוזר. ייפוי כוח כללי מתייחס גם לפעולות מול חברות וגורמים עסקיים וגם מול בתי המשפט והרשויות, בנקים, שליחויות למשרדי ממשלה שונים ועוד. יחד עם זאת, הרשאתו מוגבלת. כל עוד לא הורה ייפוי הכוח על ביצוע פעולות מוגדרות (למשל העברת בעלות על רכב או מינוי של עובד חברה חדש), לא יוכל מיופה הכוח לבצע זאת.

Call Now Button050-600-0601
עורך דין נוטריון - אלי ביבי - אייקון חץ
דילוג לתוכן