אלי ביבי עו"ד – איך כותבים ייפוי כוח?

Email
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
אלי ביבי עו''ד - איך כותבים ייפוי כוח

איך כותבים ייפוי כוח?

לאורך החיים ימצאו את עצמם בני האדם בסיטואציות שונות המצריכות התעסקות ולעמוד אל מול הבירוקרטיה הישראל הנוקשה, לרוב בני אדם אין עניין ורצון להתעסק בזה בעצמם, ולרוב גם אין מספיק זמן וידע, בשל כך קיים האפשרות להעביר את המסכות לידיים אחרות על מנת שיטפלו עבורכם בכל הסחבת והניירת, דבר הנקרא ייפוי כוח.

מהו ייפו כוח?

ייפוי כוח הנו הרשאה לשלוח (מיופה הכוח) לעשות בשמו של השולח ( מייפה הכוח)פעולה משפטית כלפיו או כלפי צד שלישי. מתן ייפוי כוח מהווה סמכות למיופה לבצע את כל הפעולות המשפטיות, מלבד הפעולות המחייבות את האדם לבצע בעצמו מעצם היות הפעולה על פי חוק. על מיופה הכוח, השלוח, לנהוג בנאמנות רבה כלפי שלוחו ולפעול בהתאם להוראותיו, במקרה שלא כך הדבר הוא צפוי למצוא עצמו בפני תביעה על הפרת האמון, שלמול השולח עומדת הזכות לכך.

סוגי ייפוי כוח:

כמו כל דבר גם תחום ייפוי הכוח מחולקים לסוגי רבים:
ייפוי כוח מיוחד – ייפוי כוח מיוחד הנו ייפוי כוח הניתן לשם דבר ספציפי המוגדר באופן מוחלט בייפוי כוח. כגון: רכישת דירה ורכב, ביצוע פעולות בחשבון הבנק או הצבעה באספה כללית של וועד החברה.
ייפוי כוח כללי – זהו ייפוי כוח הלא מוגבל לנושא או פעולה ספציפית, אלא נותן סמכות לשלוח לבצע את כל הפעולות המשפטיות עבור השולח. ייפוי כוח כללי יהיה מנוסח באופן גורף אשר בחוזה אשר לא מגביל את כוחו של מיופה הכוח וביכולתו לבצע את כל הפעולות עבור המייפה כגון: לקיחת הלוואה, רכישת נכסים, ניהול הליכים ושעבוד נכסים.

על מה כדאי לחתום?

לפי החלטת בית המשפט ייפוי הכוח לא עומד בפני עצמו והוא קשור באופן מוחלט להסכם ולהרשאה שלשמו הוא נוצר, זאת על מנת לתת מענה פרקטי למצב שנוצר בעקבות שיכרון כוח והפרת אמונים מצד מיופה הכוח כלפי השולח. כשחותמים על ייפוי כוח כללי, כאמור הדבר אינו מגביל את המיופה והוא יכול להשתמש בסמכותו ככל העולה ברוחו, דבר המוביל לעיתים לשימוש לרעה וגורם לנזק היכול להיות בלתי הפיך עבור מייפה הכוח. על מנת לחסוך את מועקת הנפש ובור שאין לדעת כיצד לצאת ממנו, ההמלצה מפי רוב עורכי הדין היא לחתום כל פעם על ייפוי כוח מיוחד המגביל את כוחו של צד ב, מיופה הכוח.

אז מה נכלל בייפוי כוח?

כמו בחוזים בעלי משקל משפטים רבים, גם לייפוי הכוח יש נוסח מקצועי אשר לכל אחד אשר רוצה לייפות את כוחו של אדם אחר כדי ומומלץ מאוד להכיר, ולחבר את ייפוי הכוח לפיו. יש כמובן הבדלים בין חוזה ייפוי כוח אחד למשנהו, אבל הקווים והסעיפים הראשיים זהים זה לזה. בייפוי הכוח אנו נמצא תחילה את שם של שני המעורבים בעסקה, מייפה ומיופה הכוח, מספר תעודת הזהות של השניים, חתימתם וציון תאריך חתימת החוזה. חשוב להדגיש ולהקפיד על ציון סוג ייפוי הכוח, שלא תמצאו עצמכם בסיטואציה לא נעימה. כמו כן, באופן טבעי וברור לכולם, במרכז החוזה יבלוט וייתן את הטון לא אחר מאשר סיבת ההרשאה, מומלץ ביותר לכתוב ולנסח את ההרשאה באופן המדויקת והמפורט ביותר, על מנת שלא היווצרו חילוקי דעות ואי הבנות בין השניים, דבר היכול להיגרר לבין כותלי בתי המשפט. יש להיעזר באדם נוסף, ניטרלי, היהווה צד שלישי אשר יבדוק כי אשר החוזה תקין ויש ההבנה המלאה בין החתומים עליו, לרוב זה יהיה עורך דין מקצועי אשר בקיא בחוזים רבים.

Email
Facebook
WhatsApp
LinkedIn

השאירו מספר טלפון לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות:

אנו עוסקים בפניות רבות ונשתדל לחזור אליכם בהקדם.

אודות אלי ביבי נוטריון

בשל הניסיון המקצועי, העשייה המשפטית ארוכת השנים והבקיאות יוצאת הדופן בענפי המשפט השונים, מספק כיום המשרד סל שירותים רחב היקף לטובת כל סוגי הלקוחות הפרטיים והמוסדיים, הכולל מגוון רחב של ביצוע פעולות משפטיות לרבות ניהול תביעות וייצוג בערכאות השונות, הגשת צווי מניעה, סעדים זמניים, בקשות שונות ועוד.

אלי-ביבי-נוטריון-עו''ד-בגוגל-מפות
אלי-ביבי-נוטריון-עו''ד-בפייסבוק
אלי-ביבי-נוטריון-עו''ד-בלינקדאין

אלי ביבי נוטריון - מאמרים אחרונים

Call Now Button050-600-0601
דילוג לתוכן